Zaloguj
Reklama

Osoby ze skłonnością do nadpobudliwości są mniej tolerancyjne na brak snu

Natłok myśli
Fot. Panthermedia
Natłok myśli
(0)

Dorośli, u których nie zdiagnozowano zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), ale mający pewne objawy, są mniej zdolni do radzenia sobie z brakiem snu. Przykładowo jest im trudniej kontrolować emocje po nieprzespanej nocy, a ich zdolności poznawcze znacznie się pogarszają.

Reklama

Nieuwaga, impulsywność lub nadpobudliwość to typowe objawy ADHD. Jednak różnić się mogą one w zależności od osoby, często obejmując niestabilność emocjonalną. We wczesnym dzieciństwie choroba dotyka od trzech do siedmiu procent dzieci, ale u wielu z nich objawy utrzymują się do dorosłości.

Nowe badanie skupiło się na osobach, u których nie zdiagnozowano zaburzenia, ale mających niektóre jego cechy. 

Można powiedzieć, że wiele osób ma pewne subkliniczne objawy podobne do ADHD. Zwykle jednak diagnozę stawia się dopiero wtedy, gdy objawy te staną się na tyle poważne, że przeszkadzają w codziennym życiu – informuje jeden z głównych autorów badań, Predrag Petrovic z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Przebieg badania

Zespół badawczy liczył 180 zdrowych ochotników w wieku od 17 do 45 lat. Na początku badań badacze zmierzyli skłonności uczestników do nieuwagi i niestabilności emocjonalnej. Następnie losowo podzielili je na dwie grupy. Jeden z nich mógł normalnie spać, drugi natomiast nie spał przez jedną noc. Następnego dnia badacze zmierzyli funkcje wykonawcze i stopień kontroli emocjonalnej wszystkich uczestników.

Badanie wykazało, że ​​grupa, która nie spała w nocy, osiągnęła gorsze wyniki. Jednocześnie dotyczyło to osób z dużą skłonnością do nadpobudliwości. U tych uczestników zdolność kontrolowania emocji i zdolności poznawczych uległa znacznemu zmniejszeniu. Naukowcy odkryli również, że osoby z większą skłonnością do ADHD były również bardziej podatne na problemy ze snem.

Nasze odkrycia są ważne, między innymi dlatego, że młodzi ludzie śpią teraz znacznie mniej niż dziesięć lat temu – powiedział Petrovic. – Jeśli osoby z objawami ADHD nie będą regularnie spać wystarczająco długo, ich funkcje poznawcze będą gorsze i istnieje ryzyko, że objawy te będą się nasilać, a nawet mogą się zakończyć diagnozą kliniczną – podsumował naukowiec. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze