Wpływ niedoboru snu na nasz organizm

Niedobór snu może wpływać na zaburzenia równowagi w organizmie człowieka. Może powodować na przykład problem z regulacją uczucia głodu. Niewyspany człowiek ma większą ochotę na kaloryczne jedzenie, przede wszystkim słodkie i tłuste.
Niedostatek snu może wpływać również na inne komplikacje zdrowotne. Osoby cierpiące na bezsenność częściej popadają w nałóg alkoholowy oraz w inne nałogi (palenie tytoniu, zażywanie twardych i miękkich narkotyków).
Wśród osób, które mają problemy ze snem zwiększa się poziom ryzyka zachorowań na chorobę Alzheimera, czy schizofrenię. Może również dojść do uszkodzenia płuc, wątroby i jelita cienkiego. Bezsenność wpływa także na artretyzm oraz zmniejsza zapotrzebowanie seksualne, osłabia również system immunologiczny.
Ile powinien trwać sen u zdrowego człowieka?
Organizm każdego człowieka jest inny, w związku z tym każda osoba ma inne zapotrzebowanie snu. Dużo ludzi śpi mniej niż wynosi średnie zapotrzebowanie snu, które różni się w zależności od wieku.
Charles A. Czeisler, profesor medycyny snu z Uniwersytetu Harvarda wykazała, że dobowe zalecenia snu powinny wynosić odpowiednio:
- Noworodki (0–3 miesięcy): 14–17 godz.
- Niemowlęta (4–11 miesięcy): 12–15 godz.
- Maluchy (1–2 lat): 11-14 godz.
- Przedszkolaki (3–5 lat): 10–13 godz.
- Okres szkolny (6–13 lat): 9–11 godz.
- Nastolatki (14–17 lat): 8–10 godz.
- Młodzież dorosła (18–25 lat): 7–9 godz.
- Dorośli (26–64): 7–9 godz.
- Osoby starsze (65 lat i więcej): 7–8 godz.
Przyczyny bezsenności
Istnieje wiele przyczyn bezsenności, główne to:
- nieregularny tryb życia - dla naszego organizmu, najlepiej kiedy każdego dnia budzimy się i kładziemy się o tej samej porze,
- drzemki w ciągu dnia,
- objadanie się na noc,
- wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych przed snem,
- oglądanie telewizji i granie na komputerze do późnych godzin nocnych,
- nadużywanie używek takich jak: kofeina, alkohol, nikotyna, napoje energetyzujące, środki psychoaktywne (narkotyki i niektóre leki),
- czynniki rozpraszające np. intensywne oświetlenie w sypialni, włączony komputer, czy inne urządzenia wytwarzające dźwięki,
- nieodpowiednio przygotowana sypialnia (źle dobrany materac, czy poduszka, niewywietrzony pokój, nieodpowiednia temperatura pomieszczenia, która powinna wynosić 18-20°C).