Zaloguj
Reklama

Skąd się biorą sny?

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Sen
Fot. Panthermedia
Sen
(4)

Marzenia senne fascynują od początków zarania ludzkości. Niektórzy potrafią odkryć w nich przepowiednie przyszłości, inni widzą w nich kłębek zagmatwanych nici będących pozostałością po trudnym dniu i problemach codzienności. Niektórzy wybitni ludzie znajdowali w nich inspirację do swoich dzieł i genialnych pomysłów. Badane przez psychoanalityków i neurologów, wciąż pozostają jedną z nierozwiązanych naukowych zagadek. W poniższym artykule zostało opisanych kilka możliwych hipotez dotyczących tego, skąd w naszej głowie biorą się ruchome obrazy podczas gdy ciało odpoczywa.

Reklama

Prawdopodobnie żaden ze stanów poznawczych nie był tak intensywnie badany i wciąż tak niezrozumiany jak marzenia senne. Istnieją znaczące różnice w podejściu neurologicznym i psychoanalitycznym – neurologowie są zainteresowani kwestiami takimi jak zaangażowanie struktury mózg w produkcję marzeń sennych oraz organizację snów, podczas gdy psychoanaliza zastanawia się raczej nad rolą snu w kontekście relacji śniącego z otoczeniem i jego historii. Sny łączą emocjonalne i żywe doświadczenia, postaci, figury, obiekty i wydarzenia znane z codziennego życia, wytwarzając pewną alternatywną rzeczywistość. Neurologia wskazuje, że śnimy w fazie snu REM, związanej z szybkim ruchem gałek ocznych.

Czym są sny?

Marzenia senne są uniwersalnym ludzkim doświadczeniem, które może zostać opisane i zdefiniowane jako stan świadomości charakteryzowany przez zmysłowe, kognitywne i emocjonalne zdarzenia w czasie snu. Śniący ma ograniczoną kontrolę nad treścią snów, obrazem wizualnym oraz aktywacją pamięci. Są to historie i obrazy, które są tworzone przez nasz umysł w czasie gdy śpimy. Mogą dostarczać nam rozrywki, być romantyczne, niezręczne, przerażające i czasami bardzo dziwne. Dlaczego się pojawiają w naszych głowach? Co je wywołuje? Czy możemy je kontrolować? Co oznaczają?

fot. panthermedia

Rola marzeń sennych

Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić dlaczego śnimy i skąd biorą się obrazy w naszej głowie podczas gdy ciało się regeneruje. Czy sny są po prostu częścią lub skutkiem ubocznym cyklu snu czy pojawiają się w trakcie ściśle określonych faz? Możliwe wyjaśnienia „dlaczego śnimy” mówią, że marzenia senne mogą reprezentować nasze nieuświadomione pragnienia i życzenia, być interpretacją losowych sygnałów z mózgu i ciała pojawiających się w trakcie snu, konsolidować i procesować informacje zebrane przez mózg w ciągu dnia, a także działać jako forma psychoterapii.

Po połączeniu pewnych dowodów i badań, naukowcy doszli między innymi do następujących hipotez i wniosków:

  • sen pomaga w przetwarzaniu procesów pamięci, poprzez łączenie tego, czego się nauczyliśmy z tym, co już wiemy;
  • marzenia senne mogą być kognitywną symulacją prawdziwych życiowych doświadczeń;
  • biorą udział w rozwoju możliwości kognitywnych;
  • marzenia senne mają podłoże psychoanalityczne, są odbiciem znaczących refleksji z życia codziennego i nieświadomego mentalnego funkcjonowania;
  • stanowią unikalny stan świadomości, który obejmuje trzy czasowe wymiary - czas teraźniejszy, procesowanie przeszłości oraz przygotowanie do przyszłości;
  • zapewniają psychologiczną przestrzeń w której przytłaczające lub sprzeczne informacje mogą być zestawione razem, co może być pomocne dla uzyskania psychologicznej równowagi.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze