Zaloguj
Reklama

Tabletki nasenne: zbiór przydatnych informacji

Bezsenność u kobiet
Fot. Shutterstock
Bezsenność u kobiet
(0)

Tabletki nasenne – np. benzodiazepiny czy leki „Z” jak zaleplon czy zopiklon – stosowane w przypadku zaburzeń snu rzeczywiście umożliwiają oddanie się nocnemu wypoczynkowi. Leki te stosować jednak trzeba z dużą ostrożnością, dodatkowo zażywać się je powinno przez możliwie jak najkrótszy czas. Zagrożenia związane ze stosowaniem tabletek nasennych wynikają bowiem z rozwoju tolerancji na te leki, z ryzyka uzależnienia od nich oraz kilku innych aspektów.

Reklama

Coraz więcej z nas doświadcza zaburzeń snu. Czasami stanowią one objaw poważnych zaburzeń psychicznych – np. depresji – czasami są zaś izolowanym problemem występującym u pacjenta. Różne mogą być ich przyczyny (mogą one występować przez doświadczanie silnego stresu czy przez przemęczenie), jak i różne są ich rodzaje (niektórzy pacjenci mają problem przede wszystkim z zaśnięciem, inni z kolei skarżą się na wyjątkowo wczesne budzenie się).

Niezależnie od tego, jaki dokładnie rodzaj zaburzeń snu występuje u pacjenta, jedno można o nich powiedzieć na pewno: mogą one być źródłem znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Człowiek niewyspany to w końcu człowiek często zły, gorzej funkcjonujący w pracy czy niemający siły na aktywne spędzanie czasu z najbliższymi. Pacjenci doświadczający zaburzeń snu udają się więc do swoich lekarzy z prośbą o uzyskanie recepty na tabletki nasenne. Środki te rzeczywiście umożliwiają zasypianie, jednakże w pełni bezpieczne tak naprawdę wcale nie są.

Tabletki nasenne: pozwalają zasnąć, ale niekoniecznie odpocząć

Po zażyciu tabletki nasennej – szczególnie, jeżeli jest nią któraś z benzodiazepin – sen nadchodzić może po wyjątkowo krótkim czasie. Pacjent może przespać całą noc – nawet „przepisowe” 7-9 godzin – a rankiem i tak czuć się zmęczony i niegotowy do działania przez kolejny pełen obowiązków dzień. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż sen po tabletce nasennej odbiega od snu fizjologicznego. Skutkiem zażycia farmaceutyku może być spłycenie głębokich faz snu (czyli tych, które w największym stopniu dają nam poczucie wypoczęcia). Finalnie dochodzić może więc właśnie do tego, że rzeczywiście – po tabletce nasennej zaśniemy, ale niekoniecznie się wyśpimy.

Tabletki nasenne: skuteczne, ale krótkoterminowo

Środki nasenne działają – tutaj nie ma z czym dyskutować – aczkolwiek ludzki organizm bardzo szybko może się do nich przyzwyczaić. Sytuację taką określa się jako tolerancję, jej efektem jest to, że aby wystąpiło oczekiwane działanie leku (czyli zapadnięcie w sen), pacjent musi zażywać coraz większe dawki leku.

Tabletki nasenne: rozstanie z nimi może nie być łatwe

Poza tolerancją, przy długotrwałym stosowaniu tabletek nasennych, rozwinąć się u pacjenta może także i uzależnienie. Problem taki jest bardzo poważny – przy uzależnieniu od benzodiazepin, w razie nagłego zaprzestania ich stosowania i wystąpieniu przez to zespołu odstawiennego, dolegliwości chorych mogą być bardzo nieprzyjemne. Obejmować mogą one różne zaburzenia psychiczne (np. silny lęk, niepokój, drażliwość i pobudzenie), ale i rozmaite objawy somatyczne (np. tachykardię, drżenie rąk czy bardzo duże wzmożenie potliwości).

Tabletki nasenne: skutki uboczne

Tak jak każde inne leki, tak i tabletki nasenne mają swoiste dla siebie skutki uboczne. W przypadku najpopularniejszych środków ułatwiających zasypianie takowymi są m.in. bóle i zawroty głowy czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności, bóle brzucha). Wspomnieć tutaj należy także o ryzyku upadków. Otóż większość tabletek nasennych działa bardzo szybko – z tego powodu zaleca się, aby przyjmować je wtedy, kiedy to jest się już w łóżku. Zażycie tabletki nasennej wcześniej (np. wtedy, kiedy planuje się jeszcze pozmywać naczynia czy przyszykować ubrania na następny dzień) jest zwyczajnie niebezpieczne. Lek może szybko wywrzeć swoje działanie, co grozi właśnie upadkiem, którego konsekwencją może być nawet zagrażające życiu złamanie.

Wspomnieć tutaj należy również o skutkach ubocznych, które są związane bezpośrednio z mechanizmem działania leków nasennych. Otóż w przypadku stosowania tabletek nasennych – zwłaszcza w dużych dawkach – pacjentowi może zostać odradzone kierowanie jakimikolwiek pojazdami mechanicznymi (leki z tej grupy mogą prowadzić do pogorszenia koncentracji i uwagi).

fot. panthermedia

Jeszcze innym problemem, który może się pojawiać w trakcie stosowania tabletek nasennych – zwłaszcza z grupy benzodiazepin – są reakcje paradoksalne. Pojawiać się one mogą u każdej osoby zażywającej te preparaty, aczkolwiek największe ich ryzyko mają osoby starsze. Reakcjami paradoksalnymi nazywa się tutaj stany, gdzie po zażyciu tabletki – która powinna w końcu doprowadzić do wyciszenia i uspokojenia pacjenta – pojawiają się reakcje całkowicie odwrotne, takie jak pobudzenie i drażliwość.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze