Zaloguj
Reklama

Wpływ nowoczesnych technologii na sen twojego dziecka

Dziecko podczas odpoczynku, sen
Fot. Panthermedia
Dziecko podczas odpoczynku, sen
(0)

Chociaż cyfryzacja i najnowsze technologie dostępne na wyciągnięcie ręki zmianiły świat w wielu aspektach na lepsze, istnieje również druga strona medalu. Liczne badania pokazują bowiem, że nadużywanie technologii może mieć znaczący wpływ na rozwój dzieci i młodzieży, może również negatywnie wpływać na zdrowy sen.

Reklama

Spis treści:

  1. Elektronika wpływa na sen dziecka
  2. Ingerencja w dobowy rytm organizmu
  3. Dzieci potrzebują więcej zdrowego snu

Życie w szybkim tempie, coraz większa ilość obowiązków zawodowych i domowych sprawia, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim pociechom i zamiast spędzać z nimi czas np. na wspólnej zabawie czy czytaniu, zachęcają dzieci do oglądania bajek i korzystaniu z urządzeń elektronicznych. To niestety może wiązać się z negatywnym wpływem na jakość snu dziecka. Co więcej, nawyki z dzieciństwa pozostają na dłużej, czego efektem jest fakt, że nastolatki niemal całe swoje życie przenoszą do świata cyfrowego.

Elektronika wpływa na sen dziecka

Korzystanie z urządzeń elektronicznych w porze bliskiej pójściu spać może powodować problemy ze snem. Ma to związek z niebieskim światłem, które jest m.in. w telefonach komórkowych, komputerach czy tabletach. Ekspozycja niebieskiego światła w porze nocnej powoduje  oszukany obraz postrzegania rzeczywistości, przez co mózg może mylić dzień z nocą, wprowadzając tym samym stan ciągłej aktywności.

Rozwój technologiczny doprowadził do powstania większych i jaśniejszych telewizorów, ekranów komputerowych i telefonów komórkowych. Aby wytworzyć białe światło, te urządzenia elektroniczne muszą emitować światło o krótkich długościach fal, co czyni je potencjalnymi źródłami tłumienia lub opóźniania pojawienia się melatoniny wieczorem, skracając czas trwania snu i zakłócając sen. Jest to szczególnie niepokojące w populacjach, takich jak młodzi dorośli i nastolatki, które już zwykle są nocnymi markami, mówi Brittany Wood, jedna z autorek badania „Poziom światła i czas trwania ekspozycji określają wpływ samoświecących się tabletek na tłumienie melatoniny”.

Ingerencja w dobowy rytm organizmu

Naukowcy odkryli, że niebieskie światło wystarczy, aby zakłócić naturalny rytm dobowy organizmu. To z kolei może utrudniać zasypianie lub sprawić, że dziecko będzie bardziej rozkojarzone następnego dnia. Co ważne, mózg dziecka wciąż się rozwija i może być bardziej wrażliwy na skutki technologii i jej nadużywanie niż u dorosłych.

Rozwój technologiczny wpływa nie tylko na aktywność w ciągu dnia, ale także niszczy środowisko snu: znacznie trudniej jest wyciszyć się i przygotować do snu. Jest to szczególnie widoczne w młodym pokoleniu. Badania sugerują, że nastolatki jako grupa doświadczają braku snu na niespotykaną dotąd skalę. Przyczynia się do tego fala technologii zalewającej sypialnię przeciętnego nastolatka.

Dzieci potrzebują więcej zdrowego snu

Jedno z badań amerykańskich naukowców pokazało, że niemal połowa badanych dzieci w wieku przedszkolnym, która posiada w swoich pokojach telewizory, miewa nienormalne zachowania podczas snu, zwłaszcza w zakresie koszmarów sennych i mówienia przez sen.

Dzieci i młodzież potrzebują więcej snu niż dorośli. Rodzice powinni zadbać o wyznaczenie limitów czasowych na korzystanie z urządzeń elektronicznych i konsekwentnie ich przestrzegać.

Aby uniknąć potencjalnego wpływu niebieskiego światła na mózg, dzieci i młodzież powinny przestać używać urządzeń elektronicznych, które emitują niebieskie światło minimum na godzinę lub dwie przed snem. Warto też namówić swoje pociechy do wyciszenia się, np. poprzez czytanie książki.

Technologia znacząco wpływa na higienę snu, zwłaszcza w wieku nastoletnim, dlatego rolą rodziców jest zadbanie o właściwy rozwój swojego dziecka również w tym aspekcie. Wiemy, że sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu, pamięci, samoregulacji, uwadze, funkcjonowaniu układu odpornościowego, zdrowiu układu krążenia i wielu innych, podkreśla dr Sujay Kansagra, dyrektor programu medycyny snu neurologii dziecięcej w Duke University Medical Center.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze