Zaloguj
Reklama

Dziecko nie chce spać - co zrobić?

Złość u dziecka
Fot. shutterstock
Złość u dziecka
(5)
Reklama

Bezsenność to przewlekłe problemy z zasypianiem i/lub utrzymaniem prawidłowego snu.

Objawy i przebieg bezsenności u dzieci

U małych dzieci budzenie się w nocy jest zasadniczo fizjologią. Jeszcze w wieku 5 lat około 20% dzieci budzi się okresowo w nocy lub ma trudności z regularnym zasypianiem. Bezsenność w ścisłym znaczeniu tego słowa to zwykle problem dzieci starszych i nastolatków.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć bezsenność u dziecka?

Najczęstszą przyczyną bezsenności zaburzenia psychiczne - zespól nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), lęk separacyjny oraz zaburzenia funkcjonowania rodziny. Jeżeli problem jest przewlekły wymaga to zwykle wsparcia ze strony psychologa lub psychiatry dziecięcego. Przyczyną bezsenności mogą być też leki stosowane przez dziecko. Jeżeli dziecko ma problemy ze snem, a stosuje aktualnie jakieś leki, należy to skonsultować z pediatrą. U starszych dzieci bezsenność może być objawem stosowania narkotyków (np. amfetamina).

Leczenie bezsenności u dzieci

Podstawą domowego leczenia bezsenności jest uregulowanie wszystkich spraw związanych z chodzeniem spać, to znaczy wprowadzenie rutynowych zachowań i stałych godzin pewnych czynności (kolacja, mycie się, kładzenie się do łóżka). U dzieci nie należy stosować leków ułatwiających zasypianie, powodują bowiem często paradoksalnie efekt odwrotny, lub mają liczne działania uboczne. Należy pamiętać o unikaniu spożywania napojów i pokarmów utrudniających zasypianie (czarna herbata, kawa, kakao, czekolada, obfite posiłki krótko przed położeniem się).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dulcan MK, Martini DR, Lake M.: Psychiatria dzieci i młodzieży - wybrane zagadnienia. Wydawnictwo Medyczne Medipage, Warszawa 2003.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze