Zaloguj
Reklama

Melatonina - czy to hormon snu?

Autorzy: dr Waldemar Kryszkowski
Cierpienie na bezsenność, zaburzenia snu
Fot. medforum
Cierpienie na bezsenność, zaburzenia snu
(4)
Reklama

Melatonina jest hormonem wytwarzanym głównie przez szyszynkę. Jej synteza jest zależna od pory dnia, a dokładnie od natężeniem światła (zależność odwrotnie proporcjonalna). Światło jest „inhibitorem” melatoniny, o czym świadczy zmiana jej wytwarzania w zależności od długości dnia (większe wytwarzanie zimą w porównaniu z okresem letnim), a także hamujący wpływ sztucznego oświetlenia. Małe ilości tego hormonu produkowane są także przez siatkówkę i komórki układu pokarmowego. Ilość zmniejsza się u ludzi w wieku podeszłym (w związku ze zwapnieniem szyszynki).

Melatonina - Objawy i przebieg

Melatonina stosowana jest przede wszystkim w zaburzeniach snu związanych z zachwianiem rytmu dobowego (praca zmianowa) oraz szybką zmianą stref czasowych (tzw. jag lag syndrome, występujący u ludzi podróżujących, zmieniających strefy czasowe). Podawana jest ludziom niewidomym, u których pojawiły się problemy ze snem.

Jej pozytywny wpływ na sen przejawia się w postaci:

  • Ułatwiania zasypiania,
  • Zmniejszeniu epizodów wybudzania się,
  • Poprawy „jakości” snu.

Melatonina przejawia także, poza regulacją snu, wiele innych działań:

  • jest „wymiataczem” wolnych rodników,
  • wzmacnia odporność,
  • reguluje procesy dojrzewania.

Przeciwwskazania do zażywania melatoniny obejmują nadwrażliwość na preparat oraz choroby wątroby (melatonima jest metabolizowana przez wątrobę). Mimo pozytywnych wyników niektórych badań, wykazujących wpływ na konsolidację snu, nie jest zalecana dzieciom. Podobne ograniczenia obowiązują w okresie ciąży i karmienia piersią.
Najczęściej występujące objawy uboczne to:

  • bóle i zawroty głowy,
  • senność,
  • zaburzenia koncentracji.

W Polsce zarejestrowane są 3 formy melatoniny.

Melatonina - Leczenie

Dokładna dawka nie jest ustalona (1-6 mg/dobę). Dostępna w postaci tabletek, przyjmowanych 1 h przed snem. Po zastosowaniu melatoniny nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze