Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny odczuwania lęku po przebudzeniu?

Poranne budzenie
Fot. Shutterstock
Poranne budzenie
(4)

Sporadyczne budzenie się rano z uczuciem lęku może przytrafiać się każdemu, kiedy jednak problem ten towarzyszy człowiekowi każdego poranka, zdecydowanie warto już bliżej mu się przyjrzeć. Przyczyny niepokoju w godzinach porannych bywają bowiem bardzo różne – doprowadzać do tego mogą zarówno zaburzenia lękowe uogólnione, jak i różne problemy w życiu codziennym czy nawet i rozmaite schorzenia somatyczne.

Reklama

Poranek to czas, w którym oczekujemy, że będziemy czuli się zrelaksowani i gotowi do podejmowania przez cały dzień czekających nas wyzwań. Nie wszyscy jednak ludzie (i to nie tylko ci, którzy sypiają zbyt krótko) doświadczają pozytywnych doznań poranną porą – część osób zmaga się bowiem wtedy z uczuciem lęku. Raz na jakiś czas takowe może pojawiać się po przebudzeniu, niepokój powinna natomiast wzbudzać sytuacja, kiedy lęk pojawia się u pacjenta prawie lub nawet każdego poranka.

Lęk po przebudzeniu może być związany z jednym z zaburzeń lękowych – mowa tutaj o zaburzeniach lękowych uogólnionych (zespole lęku uogólnionego). Sugerować ten właśnie problem może właśnie niepokój o poranku, ale i inne problemy, takie jak stale występujące uczucie niepokoju i rozdrażnienia, poczucie zmęczenia, trudności z koncentracją czy drażliwość.

Zaburzenia lękowe nie są jednak jedyną możliwą przyczyną odczuwania lęku po przebudzeniu. Zdarza się, że winne są za to sytuacje doświadczane za dnia – niepokój o poranku zdarza się często miewać m.in. tym osobom, które żyją w ciągłym stresie. Zjawisko pojawiać się może także u tych osób, które zmagają się z trudnościami w pracy, mają problemy finansowe czy które doświadczają jakichś kłopotów w swoim związku.

Choć rzadko powiązuje się ze sobą te dwa problemy, to lęk po przebudzeniu bywa również wynikiem chorowania na jakieś schorzenia. Wśród przykładowych, które mogą być powiązane z niepokojem o poranku, wymienić można m.in. cukrzycę, niewydolność serca, łuszczycę oraz nadciśnienie tętnicze (lęk pojawiać się może w ich przebiegu szczególnie wtedy, gdy schorzenia te są niedostatecznie leczone lub gdy pacjent w ogóle nie stosuje niezbędnego mu leczenia).

Biorąc pod uwagę powyżej opisane możliwe przyczyny lęku po przebudzeniu wyraźnie widać, że w sytuacji, kiedy doświadczamy go często, nie ma na co czekać – należy po prostu udać się wtedy do specjalisty i poszukiwać przyczyny problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze