Zaloguj
Reklama

Korelacja pomiędzy chorobami serca a bezsennością spowodowaną problemami finansowymi

Stres w pracy
Fot. Panthermedia
Stres w pracy
(0)

Najnowsze badania pokazują, że osoby o niestabilnej sytuacji finansowej, częściej narażone są na choroby sercowo-naczyniowe. Ma to związek z bezsennością, która również ich dotyka.

Reklama

Naukowcy powiązani z centrum badawczym zajmującym się wpływem różnic społeczno-ekonomicznych na zdrowie, udowodnili, że słaba jakość snu osób o niekorzystnej sytuacji finansowej, może mieć znaczny wpływ na zachorowania sercowo-naczyniowe.

Osoby, które doświadczyły przeciwności społecznych w ciągu całego życia, częściej zgłaszają problemy związane ze snem [...] W szczególności u osób pracujących na zmiany, mieszkających w ubogich dzielnicach lub które doświadczyły trudności w dzieciństwie, częściej występują zaburzenia snu – powiedział jeden z autorów eksperymentu. Wcześniejsze badania dowodzą także, że mieszkańcy krajów o niskich dochodach są bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe.

W badaniu udział wzięło 111111 osób z czterech różnych krajów – Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, a także Portugalii. Naukowcy, na podstawie wykonywanego zawodu oraz profesji ojca każdego z uczestników, podzielił uczestników na różne kategorie społeczno-ekonomiczne.

Wyniki eksperymentu pokazują, że brak snu może wpływać na zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Nie bez znaczenia jest również płeć. Uczeni sugerują, że to u mężczyzn częściej zauważa się korelację pomiędzy niskimi zarobkami a chorobami wieńcowymi.

Pomimo tego, że kobiety również dotykają problemy z sercem, nic nie wskazuje na to, by były one związane z bezsennością w taki sam sposób, jak u mężczyzn. Twórcy badania sugerują, że większość kobiet jest obciążona tyloma pobocznymi problemami i obowiązkami poza sferą zawodową, iż kwestie finansowe mają nieznaczny wpływ na ich zdrowie i sen.

Naukowcy sugerują także, że społeczeństwo musi rozwiązać wiele problemów przeróżnej natury, żeby zapewnić sobie odpowiedni sen.

Na przykład próba ograniczenia hałasu który jest ważnym źródłem zaburzeń snu – dzięki podwójnym szybom, ograniczeniu ruchu i niebudowaniu domów przy lotniskach lub autostradach – dodają naukowcy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze