Zaloguj
Reklama

Niedobór snu zwiększa chęć podjadania

Fast food
Fot. shutterstock
Fast food
(0)

Niedobór snu może sprawiać, że chetniej będziemy sięgać po niezdrowe przekąski i nie będziemy mogli się oprzeć przed podjadaniem między głównymi posiłkami. Według najnowszych badań brak snu zwiększa apetyt w podobny sposób, jak marihuana. Jedno i drugie podnosi bowiem poziom substancji chemicznej we krwi, która odpowiada za wzrost chęci pragnienia jedzenia.

Reklama

Niezależnie od tego, czy brak snu ma związek ze stresem, czy innymi czynnikami, wiele osób borykających się z bezsennością może zauważyć, że następnego dnia ma większy apetyt na jedzenie, z naciskiem na niezdrowe jedzenie.

Naukowcy coraz częściej publikują wyniki badań, które jasno dokumentują konsekwencje zdrowotne niewystarczającej ilości snu. Należą do nich m.in. zwiększone ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia, depresji czy otyłości.

Jednak pomimo niepokojących danych naukowców nawet jedna trzecia z nas nadal nie dostarcza organizmowi zalecanej ilości godzin snu każdej nocy.

Odkryliśmy, że ograniczenie snu wzmacnia sygnał, który może zwiększyć hedoniczny aspekt przyjmowania pokarmu, przyjemność i satysfakcję z jedzenia. [...] Ograniczenie snu wydaje się zwiększać system endokannabinoidowy, ten sam, na który wpływ ma aktywny składnik marihuany, w celu zwiększenia chęci przyjmowania pokarmu  powiedział dr Erin Hanlon, jeden z autorów najnowszego badania.

W doświadczeniu udział wzięło czternastu ochotników w wieku dwudziestu lat. Przez dwa czterodniowe cykle naukowcy badali m.in. poziom głodu i nawyki żywieniowe uczestników w oparciu o czas snu. Podczas pierwszego czterodniowego pobytu badani spędzili osiem i pół godziny w łóżku, śpiąc średnio siedem i pół godziny. Drugim razem uczestnicy w łóżku spędzili cztery i pół godziny, śpiąc średnio cztery godziny.

Wyniki badań sugerują, że w przypadku mniejszej ilości snu poziom głodu jest większy, a chęć łaknienia zwiększa się w szczególności po spożyciu drugiego, codziennego, posiłku. Sugeruje to, że brak snu zwiększa apetyt w podobny sposób, w jaki THC – główny aktywny składnik marihuany.

Naukowcy twierdzą, że brak snu może zwiększać poziom endokannabinoidów w krążeniu, co z kolei może być mechanizmem, dzięki któremu powtarzające się ograniczenia snu powodują nadmierne spożycie pokarmu, szczególnie w postaci przekąsek, pomimo minimalnego wzrostu zapotrzebowania na energię – precyzuje autor badania.

Doświadczenie potwierdza pogląd, który mówi, że mniejsza ilość snu doprowadza nie tylko do zwiększenia spożywanych kalorii, ale również do hedonicznych aspektów konsumpcji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze