Zaloguj
Reklama

Optymiści rzadziej cierpią na bezsenność!

Śmiejący się mężczyzna
Fot. pantherstock
Śmiejący się mężczyzna
(0)

Istnieje wiele czynników, które mogą pomóc w poprawie Twojego snu  zakup nowego materaca, regularne ćwiczenia czy ograniczenie jedzenia i spożywania alkoholu w późnych godzinach wieczornych. Nowe badania sugerują, że pomóc może także optymistyczne usposobienie.

Reklama

Eksperyment, którego głównym autorem jest dr Rosalba Hernandez z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign stwierdza, że optymiści mają tendencje do lepszego wysypiania się. Jest to odkrycie oparte na wcześniejszych badaniach, które sugerowały, że osoby z pozytywnym nastawieniem mają lepsze zdrowie pod względem sercowo-naczyniowym.

W badaniu udział wzięło łącznie ponad 3500 osób w przedziale wiekowym 32-51 lat. Aby ocenić poziom optymizmu uczestników, naukowcy poprosili ich o wyrażenie zgody na serię 10 stwierdzeń przy użyciu pięciostopniowej skali Likerta, od „zdecydowanie zgadzam się” do „zdecydowanie się nie zgadzam”.

Stwierdzenia zawierały pozytywne i negatywne treści, takie jak: zawsze patrzę optymistycznie na moją przyszłość/ nie oczekuję, że wszystko pójdzie po mojej myśli.  W ramach badania uczestnicy informowali o jakości swojego snu 2 razy w odstępie 5 lat, wspominając liczbę godzin, w których spali regularnie, oraz wszelkie objawy sugerujące bezsenność. Niektórzy z uczestników wypełnili także Wskaźnik Jakości Snu Pittsburgha i Skalę Senności Epwortha, a także nosili monitory aktywności, które obiektywnie mierzyły, jak długo spały i jak niespokojne były w nocy.

Wyniki tego badania ujawniły znaczące powiązania między optymizmem a różnymi cechami zgłaszanego snu po uwzględnieniu szerokiej gamy zmiennych, w tym cech socjodemograficznych, warunków zdrowotnych i objawów depresyjnych – powiedziała autorka badania.

Wynik ankiety wahał się między 6 a 30, przy czym najbardziej optymistyczna to liczba 30. Uczestnicy badania, którzy uzyskali wyższe wyniki, częściej spali przez 6-9 godzin każdej nocy, a aż 74% rzadziej cierpieli na bezsenność.

Optymiści częściej angażują się w aktywne radzenie sobie z problemami i interpretują stresujące wydarzenia w bardziej pozytywny sposób, zmniejszając zmartwienie podczas zasypiania i przez cały cykl snu – dodała dr Rosalba Hernandez, przy czym podkreśliła, że wyniki eksperymentu są wyłącznie obserwacyjne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze