Zaloguj
Reklama

Schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe a struktura mózgu

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(3)

Nastolatki chore na schizofrenię mają mniej istoty szarej w płacie czołowym i lewym płacie ciemieniowym.

Reklama

Osoby, które zachorowały na schizofrenię w dzieciństwie, charakteryzują się postępującym spadkiem ilości istoty szarej. Celso Arango z Ogolnego Szpitala Uniwersyteckiego Gregorio Marañóna w Madrycie i współpracownicy przebadali niedawno ponad stu nastolatków z pierwszym epizodem psychozy i zbliżoną liczbą młodych ludzi bez zaburzeń umysłowych stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w styczniowym numerze czasopisma „Archives of General Psychiatry” chorzy na schizofrenię cechowali się szybszym spadkiem ilości materii szarej w płacie czołowym i większą objętością zajmowaną przez płyn mózgowo-rdzeniowy (a nie przez tkankę nerwową), niż zdrowi umysłowo uczestnicy badań. Analogiczne wyniki uzyskano dla lewego płata ciemieniowego.

Spadek objętości istoty szarej w lewym płacie czołowym był najszybszy u tych pacjentów, którzy dłużej musieli leczyć się w szpitalu. Wzrost objętości zajmowanej przez płyn mózgowo-rdzeniowy charakteryzował tych nastolatków, którzy charakteryzowali się największym nasileniem objawów negatywnych (deficytowych). U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi nie zaobserwowano wyżej opisanych nieprawidłowości w strukturze mózgu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Arch Gen Psychiatry. 2012;69(1):16-26

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze