Zaloguj
Reklama

Sen chroni przed chorobami serca!

Serce
Fot. Shutterstock
Serce
(0)

Naukowcy przeprowadzili badanie sugerujące, że dobry sen w nocy chroni przed chorobami serca. W badaniach na myszach odkryli oni nieznany wcześniej mechanizm pomiędzy mózgiem, szpikiem kostnym i naczyniami krwionośnymi, który wydaje się chronić przed rozwojem miażdżycy lub stwardnieniem tętnic – ale tylko wtedy, gdy sen jest zdrowy.

Reklama

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie niedoboru snu na choroby układu krążenia, autorzy badania skupili się na grupie myszy, które zostały zmodyfikowane genetycznie w celu rozwoju miażdżycy. Zakłócili wzorce snu u połowy myszy, drugiej połowie pozwolili natomiast normalnie spać.

U myszy z zaburzeniami snu rozwinęły się blaszki miażdżycowe lub złogi tłuszczowe, które były o jedną trzecią większe niż u tych o normalnych wzorach snu. Eksperyment sugeruje, że utrata hipokretyny podczas zaburzonego snu przyczynia się do zapalenia i miażdżycy. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzebne są dalsze badania, szczególnie u ludzi, aby potwierdzić te wyniki.

Słaby lub niewystarczający sen to poważny problem zdrowia publicznego dotykający miliony ludzi w każdym wieku. Badania pokazują, że wystarczająca jakość snu we właściwym czasie ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia.

Odkrycie podkreśla znaczenie odpowiedniej ilości snu wysokiej jakości, aby utrzymać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Może dostarczyć także nowych metod w walce z chorobami serca.

– Zidentyfikowaliśmy mechanizm, dzięki któremu hormon mózgowy kontroluje produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym w sposób, który pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. (...)Ten mechanizm przeciwzapalny jest regulowany przez sen i załamuje się, gdy często przerywasz sen lub odczuwasz słabą jakość snu – mówią autorzy badania. Dodają także, że dalsze badania dotyczące potencjalnego wpływu złej jakości snu i stanu zdrowia na powstawanie chorób naczyniowych mogą dać nowe możliwości rozwoju ulepszonych i nowatorskich metod leczenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze