Zaloguj
Reklama

Sen niweluje stres dnia poprzedniego

Bezsenność
Fot. shutterstock
Bezsenność
(0)

Naukowcy z Netherlands Institute for Neuroscience (NIN) wysnuli tezę, która mówi, że zaburzenia snu mogą mieć negatywny wpływ na zmniejszenie stresu. Jak twierdzą badacze – dobry i zdrowy sen umożliwia łagodzenie przykrych wspomnień i pozbycie się napięć emocjonalnych.

Reklama

Do badania zrekrutowano ostatecznie dwudziestu siedmiu ochotników. Kryterium włączenia był między innymi wiek – udział mogły wziąć osoby będące pomiędzy osiemnastym a siedemdziesiątym rokiem życia. Ograniczeniem z kolei były wszelkie obecne lub przeszłe zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne, a także przewlekłe stosowanie leków czy mediacji snu.

Uczestnicy zostali zaproszeni do Holenderskiego Instytutu Neurobiologii na wywiad, strukturalne skany MRI i nagrania audio. Poproszeni zostali o przywołanie na myśl autobiograficznych przeżyć emocjonalnych, które są dla nich zawstydzające i krępujące. Badanie zostało przeprowadzone zgodnie z Deklaracją Helsińską i zostało zatwierdzone przez komisję ds. Przeglądu Etyki Uniwersytetu w Amsterdamie. Pisemną świadomą zgodę uzyskano przed włączeniem do badania.

Zastosowaliśmy funkcjonalny rezonans magnetyczny w celu oceny odpowiedzi mózgu na obecne i przeszłe doświadczenia emocjonalne u osób zdrowych i pacjentów z bezsennością. Podczas gdy emocje są bardzo istotne dla psychiatrii, badania neuroobrazowe są rzadkie. Dlatego też, zarówno dla osób bez problemów ze snem, jak i tych z bezsennością, po raz pierwszy zbadaliśmy, które obszary mózgu odpowiadają na nowe, świadome doświadczenia emocjonalne  powiedzieli autorzy badania.

Naukowcy zaobserwowali, że podczas badania MRI w mózgach osób, które nie borykają się z zaburzeniami snu, wstydliwe wspomnienia zostały zneutralizowane – nie budziły już bowiem uczucia zawstydzenia czy nieprzyjemnych doznań. Natomiast u osób z bezsennością uczucie to nadal było obecne. Wspomnienia w dalszym ciągu kojarzyły się z bolesnymi wydarzeniami z odległej przeszłości i nie zostały zniwelowane w żadnym stopniu.

Powyższe wyniki badań mogą być rewolucyjne dla tej dziedziny nauki. Sugerują one bowiem, że za bezsenność nie odpowiadają rejony mózgu kontrolujące sen, a sieci mózgowe regulujące emocje. Kolejne eksperymenty powinny dostarczyć potwierdzenie którejś z tez.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze