Zaloguj
Reklama

Sztuczne światło powoduje nadwagę?

Oglądanie telewizji
Fot. Panthermedia
Oglądanie telewizji
(0)

Sztuczne światło pogrubia kobiety. A precyzując  zdaniem naukowców z National Institutes of Health  spanie przy włączonym telewizorze lub świetle może być czynnikiem powodującym przybieranie na wadze.

Reklama

Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie na podstawie kwestionariuszy 43722 kobiet, w wieku 35-74 lat, wykorzystywanych do analizy czynników ryzyka wybranych chorób. Uczeni brali pod uwagę wagę, wzrost, obwód talii i bioder, a także informacje na temat masy ciała na początku badania i po 5 latach. 

Uczestniczki odpowiedziały również na pytanie, czy sypiają z włączonym światłem lub bez, czy do ich sypialni dociera światło z zewnątrz oraz czy zostawiają na noc włączony telewizor. Na podstawie danych zbadano otyłość i przyrost masy ciała u kobiet narażonych na sztuczne światło w nocy i tymi, które zadeklarowały spanie w ciemnych pomieszczeniach. Dane były analizowane od 1 września 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.

Narażenie na sztuczne światło w nocy podczas snu wydaje się mieć związek ze zwiększoną masą ciała, co sugeruje, że w dyskusjach na temat zapobiegania otyłości należy brać pod uwagę również ten czynnik. Wyniki sugerują, że sztuczne światło, obecne podczas snu, może być czynnikiem ryzyka przybierania na wadze i rozwoju nadwagi lub otyłości. Dalsze badania mogą pomóc w wyjaśnieniu tego związku i jasno sprecyzować, czy jego brak w czasie snu może sprzyjać zapobieganiu otyłości.

 Wiek, rasa, posiadanie starszego małżonka lub dzieci w domu, status społeczno-ekonomiczny, spożycie kalorii i aktywność fizyczną nie zmieniły wyniku badania. Eksperyment nie obejmował mężczyzn.

Ludzie są genetycznie przystosowani do środowiska naturalnego, które składa się ze światła słonecznego w ciągu dnia i ciemności w nocy. (...) Narażenie na światło sztuczne w nocy może zmienić hormony i inne procesy biologiczne w sposób, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak otyłość  – powiedział jeden z autorów badania.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze