Zaloguj
Reklama

Wpływ sztucznego oświetlenia na problemy ze snem

Zasypianie
Fot. Panthermedia
Zasypianie
(0)

Sztuczne nocne oświetlenie jest coraz częściej uznawane za formę zanieczyszczenia środowiska. Nadmierna ekspozycja na to światło wiąże się z szeregiem szkodliwych skutków dla zdrowia ludzkiego. Naukowcy z  z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego przeprowadzili badanie, które miało na celu ocenę ewentualnego związku pomiędzy oświetleniem nocnym a bezsennością u osób starszych, mierzonym na podstawie recept na leki nasenne.

Reklama

Badanie przeprowadzone zostało na podstawie obserwacji ponad 52 tysięcy osób powyżej 60. roku życia. Wykazało, że ekspozycja na sztuczne światło istotnie związana jest z przepisywaniem leków nasennych u osób starszych. Dane dotyczące oświetlenia oparte były na satelitarnym mapowaniu sztucznego światła. Z kolei informacje związane z zażywaniem leków nasennych wyodrębniono z zapisów bazy danych (NHIS-NSC).

Ilość leków nasennych przepisanych na receptę i dzienne dawki ich spożywania były znacznie wyższe u osób mieszkających na obszarach o sztucznie oświetlonych miejscach w stosunku do seniorów zamieszkujących obszary, gdzie to oświetlenie występuje rzadziej. Wyniki badania mogą przyczynić się do określenia i zminimalizowania negatywnego wpływu zanieczyszczenia światłem na zdrowie ludzkie.

Podsumowując, zaobserwowaliśmy istotny związek między intensywnością zanieczyszczenia światłem zewnętrznym a występowaniem bezsenności. Wskazują na to recepty na środki nasenne dla osób starszych zamieszkujących Koreę Południową. Badanie to wzmacnia potencjalny związek pomiędzy zewnętrznym światłem a niekorzystnymi konsekwencjami zdrowotnymi – zwłaszcza zaburzeniami snu – wyjaśniają autorzy doświadczenia.

Wyniki obserwacji sugerują, że zanieczyszczenie światłem może być nowym czynnikiem ryzyka przy przepisywaniu leków nasennych. Chociaż jest bardzo powszechne, wydaje się, że jest mniej interesujące niż inne zanieczyszczenia środowiska. Jednak wyniki zarówno obecnego, jak i poprzednich badań sugerują, że istotne są wysiłki mające na celu określenie i zredukowanie niepożądanego wpływu sztucznego światła na zdrowie, a i komfort życia ludzkiego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze