Zaloguj
Reklama

Wyraziste, pełne akcji, ale i niepokojące sny - co sprawia, że pojawiają się one u niektórych ludzi?

Sen
Fot. ojoimages
Sen
(0)

Tak jak jedni ludzie w ogóle nie pamiętają tego, o czym śnią, tak inni opowiadają o swoich żywych, bardzo barwnych snach. Zasadniczo to, w jaki sposób śnimy, jest swego rodzaju cechą osobniczą, wyróżnia się jednak pewne czynniki, które mogą sprzyjać pojawianiu się u nas wyjątkowo barwnych marzeń sennych. Takowymi bywają m.in. deprywacja snu oraz stres, zdarza się jednak i tak, że rozbudowane sny pojawiają się w związku z zażywaniem różnych leków czy… ciążą.

Reklama

Sny stanowią aspekt, który interesuje wielu badaczy – tak jak bowiem znane jest chociażby to, że każdej nocy marzenia senne pojawiają się u nas przez około dwie godziny, tak już nie do końca udaje się znaleźć wytłumaczenie tego, dlaczego jedni ludzie zdecydowanie pamiętają to, o czym śnili, a inni w ogóle nie mają pojęcia o tym, czy i o czym śnili. Znane są jednak pewne czynniki, które mogą mieć związek z tym, że sny niektórych ludzi są wyjątkowo wyraziste i bardzo barwne.

Przyczyniać się do występowania wyrazistych marzeń sennych może deprywacja snu, jak i spożywanie alkoholu. Warto tutaj jednak przez chwilę skupić się na związku pomiędzy snami a piciem napojów wyskokowych – otóż tak naprawdę etanol może prowadzić do zakłócenia przebiegu fazy REM snu, a to właśnie w jej trakcie pojawiają się u nas marzenia senne. Zazwyczaj wyjątkowo wyraziste sny pojawiają się u ludzi wtedy, kiedy – np. po weekendzie – wracają oni do pracy i przestają pić alkohol w dużych ilościach.

Barwne marzenia senne mogą pojawiać się nocami u tych osób, które przyjmują pewne leki. Nietypowe sny występować mogą np. u pacjentów zażywających środki przeciwdepresyjne (takie jak np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), leki hipotensyjne (m.in. te z grupy beta-blokerów) oraz przy stosowaniu lewodopy w chorobie Parkinsona.

Wyraźny związek z naszymi snami mają także doświadczane przez nas emocje – zauważalne jest to, że zróżnicowane i żywe marzenia senne pojawiają się u osób, które doświadczają silnego stresu, zwiększone szanse na wyraziste, pełne akcji sny mają także te osoby, u których wystąpił zespół stresu pourazowego.

Nietypowe sny pojawiać się mogą również i u ciężarnych. W tym przypadku za przyczynę zjawiska uznawany jest przede wszystkim związany z przyszłym macierzyństwem stres, zwraca się jednak uwagę i na to, że prowadzić do wyjątkowo żywych marzeń sennych u kobiet w ciąży mogą także wahania poziomów różnych hormonów w organizmie.

Wśród stanów, które powiązane mogą być z występowaniem wyjątkowo wyrazistych snów, wymienia się również i pewne zaburzenia oraz choroby psychiczne – w tym przypadku najczęściej wspomina się o zaburzeniach depresyjnych, schizofrenii oraz o zaburzeniach lękowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze