Zaloguj
Reklama

Zaburzenia snu i ich wpływ na wartość ciśnienia tętniczego krwi

Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia tętniczego
(0)

O tym, że z różnymi dotyczącymi snu problemami związane jest zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, wspomina się już od dłuższego czasu – jako przykład można tutaj podać to, że nasiloną możliwość wystąpienia schorzeń kardiologicznych mają pacjenci z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. W ostatnim czasie naukowcy z University of Arizona przyglądali się z kolei temu, czy i jaki wpływ na wartość ciśnienia tętniczego ma zła jakość snu.

Reklama

Sen bez wątpienia wpływa na ludzkie zdrowie – już niejednokrotnie dowodzono zresztą o tym, że bezsenność sprzyja chorobom układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniom odporności czy że pacjenci, którzy się z nią zmagają, mają zwiększone ryzyko występowania różnych zaburzeń psychicznych (m.in. zaburzeń depresyjnych). Wciąż jednak różni uczeni podejmują się prób dokonania oceny tego, jaki dokładnie może być negatywny wpływ zaburzeń snu na stan zdrowia – w ostatnim czasie tego rodzaju badań podjęli się uczeni z University of Arizona.

Specjaliści ze wspomnianej wyżej placówki przyglądali się temu, jaki jest związek pomiędzy trudnościami ze snem a wartością ciśnienia tętniczego krwi. Swoje analizy prowadzili w grupie 300 pacjentów, którzy mieli od 21 do 70 lat i u których przed rozpoczęciem badań nie zostały stwierdzone żadne choroby układu sercowo-naczyniowego. Badani, przez 2 następujące po sobie dni, mieli mierzone co 45 minut ciśnienie tętnicze krwi. Poza aparaturą do mierzenia ciśnienia tętniczego uczestnicy badania nosili również przypominające zegarki urządzenia, które odnotowywały poziom aktywności ruchowej pacjentów podczas nocy (miało to pomagać w ocenianiu jakości nocnego wypoczynku).

Po dokonaniu stosownych analiz okazało się, że wtedy, kiedy pacjenci nie mogli spać, dochodziło do zwiększenia u nich wartości ciśnienia tętniczego krwi w taką właśnie bezsenną noc. Co jednak jeszcze ciekawsze, wzrost ciśnienia tętniczego utrzymywał się nie tylko nocną porą, ale i za dnia – w dzień po bezsennej nocy u badanych utrzymywała się podwyższona wartość skurczowego ciśnienia tętniczego krwi.

Konieczne są jeszcze oczywiście dodatkowe badania, które umożliwią znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego dochodzi do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego podczas bezsennych nocy. Doniesienia amerykańskich uczonych są jednak kolejnymi, które przekonują o tym, że dbałość o odpowiednią jakość snu jest po prostu niezbędna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze