Zaloguj
Reklama

Zapachy pomagają tworzyć wspomnienia podczas snu

Zapach lawendy
Fot. panthermedia
Zapach lawendy
(0)

Dotychczasowe badania pokazywały, że zapach ma ogromny wpływ na wywoływanie wspomnień. Najnowsze wnioski naukowców sugerują, że może mieć on również wpływ na ich zachowywanie.

Reklama

Izraelscy uczeni przeprowadzili eksperyment na grupie 32 osób. Każda z nich miała za zadanie powąchać kwiat róży, zapamiętując jednocześnie lokalizację słów na ekranie komputera. Kolejnym etapem była 2-godzinna drzemka. W czasie snu do jednego z nozdrzy badanych ponownie przyłożono kwiat.

Dostawienie róży tylko do jednego nozdrza pozwoliło naukowcom ponownie aktywować wspomnienia przechowywane po tej samej stronie mózgu co wybrane nozdrze. Wynik eksperymentu przyniósł zaskakujące informacje.

Badani znacznie lepiej zapamiętali słowa znajdujące się po tej stronie, która w czasie snu została dotknięta zapachem niż te, które przedstawione były po drugiej stronie – mówi Ella Bar, jedna z autorek badania.

Fakt, że możliwa jest manipulacja pamięci za pomocą zapachu, może mieć również zastosowanie kliniczne.Według naukowców taka technika może pomóc przywrócić pamięć osobom, które doznały urazu mózgu, m. in. jego udaru.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze