Zaloguj
Reklama

Zaburzenia psychiczne

Przeglądaj w kategorii Zaburzenia psychiczne:
Reklama

Zaburzenia psychiczne objawiają się występowaniem symptomów związanych z nieprawidłowościami nastroju, aktywności, występowaniem lęku, nieprawidłowego interpretowania działań otoczenia (urojenia), odczuwaniem zmysłami zdarzeń, które nie miały miejsca (omamy, czyli halucynacje) i wieloma innymi (mogą się pojawić myśli samobójcze). Wśród urojeń można wymienić urojenia nihilistyczne. Nihilizm, w odniesieniu do urojeń, to uczucie bycia martwym lub poczucia, że części ciała rozpadają się, znikają.

Zdarza się, że człowiek nie jest w stanie ocenić skutków swojego postępowania i nim racjonalnie pokierować. Wtedy mamy do czynienia z psychozą

Do najczęstszych chorób psychicznych należą: zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości (schizofrenia), psychozy i zaburzenia psychoaktywne, zaburzenia nastroju, zespoły behawioralne (anoreksja, bulimia), organiczne zaburzenia psychiczne (demencje, np. choroba Alzheimera) 

Wielu chorobom psychicznym towarzyszą zaburzenia snu (bezsenność). 

W diagnostyce psychiatrycznej stosuje się często metody laboratoryjne i sprzętowe głównie dla wykluczenia uszkodzenia mózgu czy przyczyn somatycznych.

Warto pamiętać o tym, że istnieje szereg zaburzeń, które nie są zaburzeniami psychicznymi. Można wspomnieć tutaj o trudnościach u dzieci w wieku szkolnym. Jednym z takich zaburzeń jest dysleksja, czyli trudności w nauce czytania i pisania pomimo tego, że dziecko jest zdolne intelektualnie. Z kolei u osób starszych pojawia się demencja starcza - nie jest to zaburzenie psychiczne, a przewlekła choroba. Leczenie tej choroby opiera się na zahamowaniu rozwoju oraz złagodzeniu dolegliwości z nią związanych.

Leczenie zaburzeń psychicznych to 2 obszary: psychoterapia (psychoanalityczna, behawioralno-poznawcza, psychodynamiczna, itp) oraz farmakoterapia (leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki = leki przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i inne). Leki te są wydawane na receptę, a część z nich jest refundowana.

W terapii niektórych zaburzen psychicznych, są stosowane urządzenia do światłoterapii (fototerapia, leczenie światłem - lampy, okulary i słuchawki), a także EEG-biofeedback (w tym z użyciem wirtualnej rzeczywistości).

Obecnie częstym powodem interwencji na izbach przyjęć są osoby po zatruciu dopalaczami. Niestety dopalacze są wytwarzane z trudnych do określenia substancji dlatego detoksykacja jest bardzo utrudniona. Po zażyciu dopalaczy często pozostają nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach organizmu. Dopalacze są bardzo toksyczne dla organizmu i są powodem wielu zgonów.